بیمه دریایی و بیمه کشتی ها :

این نوع بیمه قدیمی‌ترین نوع بیمه در سراسر جهان است و به نوعی همگان حمل و نقل دریایی را مبدع بیمه می‌دانند. تاریخ نگاران سابقه پیدایش بیمه فوق را به میانه قرون وسطی نسبت داده‌اند.اصولا حمل و نقل دریایی در ابتدا به واسطه خطرات مختلفی نظیر طوفان، غرق شدن کشتی، تصادم کشتی، راهزنی و غارت دریایی، بسیار پر‌ریسک بوده که مسئولیت غرامت اینگونه حوادث مشخص نبود، با توجه به این شرایط صاحبان کالا و همچنین سازندگان و مالکان کشتی‌ها و شناورها در صدد راهی بودند تا این ریسک را به حداقل برسانند.

در این مسیر آنها ابتدا به فکر این افتادند قرار داد بیمه دریایی تنظیم کنند تا براساس آن زیان و خسارت احتمالی را بین چندین نفر تقسیم کنند. حتی افرادی غیر از مالک و صاحب بار در این ریسک شرکت کرده و در سود و زیان آن شریک می‌شدند.

 شرکت لویدز به عنوان بزرگ‌ترین شرکت بیمه‌ای جهان به همراه ۲۵۰۰ شعبه خود در سراسر جهان فعالیت می‌کند و سالانه بیش از ۲۵۰ میلیون دلار از کارمزد بیمه کشتی سود خالص دارد. لویدز علاوه بر بیمه کشتی، بدنه، خدمه و …. به حمایت از تجارت‌های نوظهور در میان خطرهای مختلف اعم از تروریسم و اعتصابات و شورش و … نیز می‌پردازد، از سوی دیگر طرح‌هایی نظیر فضایی، ماهواره‌ای، خدمات اینترنتی و وسایل ارتباط جمعی و … مورد حمایت بیمه لویدز قرار گرفته است.

انواع بیمه دریایی
 • بیمه‌نامه دریایی زمان‌دار
 • بیمه‌نامه دریایی سفری
 • بیمه‌نامه دریایی ترکیبی
بیمه‌نامه دریایی زمان‌دار

به بیمه‌ای اطلاق می‌شود که در یک بازه زمانی مشخص اعتبار داشته و پس از آن منقضی می‌شود. بیمه‌های زماندار گاهی در محدوده خاصی اعتبار دارند. هر چد این بیمه‌ها زمان‌دار هستند لکن چنانچه تغییر در مالکیت، پرچم و یا اجاره شناور روی می‌دهد، می‌تواند موجب ابطال بیمه نامه گردد.

بیمه‌نامه دریایی سفری

این نوع بیمه برای کرایه حمل کالا در یک سفر مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از آن باطل می‌شود و نیاز به تمدید دارد.

بیمه‌نامه دریایی ترکیبی

بیمه نامه‌های ترکیبی نوعی از بیمه است که هم زمان و هم سفر در آن مهم است. مثلا سفری که یک کشتی از یک بندر تا بندری دیگر در طول ۱۰۰ روز می‌پیماید مورد بیمه قرار می‌گیرد.

 
موضوعات مهم در بیمه‌های دریایی :
 • بیمه بار کشتی یا شناور- بیمه کرایه حمل و بیمه کرایه اجاره کشتی
 • بار به اشیاء باارزشی اطلاق می‌شود که توسط کشتی حمل و موجب هزینه می‌شود
 • کشتی یا شناور عبارتست از وسیله ترابری در دریا که کالا یا افراد را جابجا می‌کند. ضمنا کشتی‌های در حال ساخت و یا تعمیر نیز می‌تواند مورد بیمه قرار گیرند.

کرایه حمل بار : هر مالک کشتی به ازای باری که حمل می‌کند، هزینه‌ای را از صاحب بار طلب می‌نماید که این مبلغ می‌تواند تحت پوشش بیمه قرار گیرد

بیمه اجاره کرایه کشتی: گاهی مواقع شناورها توسط افرادی برای مدت و یا زمان مشخصی اجاره شده و مبلغی بعنوان اجاره طبق قانون بیمه این حوزه قرارداد فی مابین مبادله می‌شود که ابن اجاره نامه نیز می‌توان تحت پوشش بیمه قرار گیرد.

در بیمه‌های حوزه دریا و کشتیرانی اغلب افرادی بعنوان کارگزار بیمه که نماینده رسمی شرکت‌های بیمه‌ای می‌باشد و یا دلال بیمه، واسطه‌ای خواهد شد بین شرکت بیمه و بیمه‌گزار، این افراد در واقع با بازاریابی موجب فروش بیمه‌نامه می‌شوند.

این نوع بیمه‌ها بسیار پر ریسک و گران می‌باشند لذا بیمه‌گر اصلی بخشی از تعهدات خود را در واقع به بیمه‌گر دیگری محول کرده و او را به ازاء قدر سهمی که از بیمه متعهد شده است در منافع و یا خسارات شریک می‌نماید. در بیمه‌های اتکایی گاهی بیمه‌گر اصلی کل تعهدات خود را بیه بیمه‌گران دیگر محول می‌نماید.

چه عواملی موجب می‌شود تا بیمه‌نامه دریایی کشتی منحل گردد؟
 • چنانچه کشتی در طی مسیر به هر دلیل از مسیر اصلی و تعیین شده در بیمه‌نامه منحرف شود حتی اگر پس از مدتی به مسیر اصلی برگردد باز هم از لحظه انحراف بیمه‌نامه باطل است.
 • تاخیر در سفر که مختص بیمه‌نامه‌های سفری است و چنانچه از زمان مشخص شده عدول شود، بیمه‌نامه باطل می‌گردد.
 • تغییر در سفر: این نوع بیمه هم مربوط به بیمه‌های سفری است که اگر بیمه‌گزار به میل خود تصمیم به تغییر سفر بگیرد و نه اجبار، بیمه‌نامه باطل است.
بیمه کشتی به چند بخش تقسیم می‌شود؟
 • بیمه بدنه و ماشین‌آلات کشتی
 • بیمه کرایه بار کشتی
 • بیمه حمایت و غرامت (بیمه شخص ثالث)
 • بیمه جنگی

بیمه بدنه و ماشین‌آلات کشتی (بیمه H&M)

بدنه کشتی را در مقابل تصادم- طوفان و دیگر حوادث دریایی بیمه می‌نماید و چنانچه به آن آسیبی برسد، شرکت بیمه طبق قرارداد موظف به پرداخت خسارت می‌باشد.

همچنین در این بیمه تجهیزات کشتی نظیر جرثقیل‌ها، تجهیزات ناوبری، تجهیزات ایمنی،

بیمه‌نامه کرایه بار کشتی

در این نوع بیمه، بیمه‌گر، بیمه‌گزار را در اختلافات هزینه حمل بصورت ارائه مشاوره و انتصاب وکیل حمایت می‌نماید.

بیمه شخص ثالث کشتی با اعتصاب

چنانچه اعتصاب کارکنان بندر و با پرسنل کشتی موجب شود که در فعالیت کشتی مشکلی ایجاد شود و صاحب بار و یا کشتی خسارتی را متحمل شوند. شرکت بیمه‌گر موظف است خسارات را جبران کند.

بیمه‌نامه جنگی کشتی

شرکت‌های بیمه همواره سعی می‌نمایند به نوعی از پوشش خسارات ناشی از حملات تروریستی و دزدی دریایی شانه خالی کنند. این نوع بیمه بطور اخص اینگونه مسائل را تحت پوشش قرار می‌دهد.