دو نوع متفاوت پارافین مایع وجود دارد که طبعا با هم متفاوت هستند. هرکدام از این انواع در صنایع و حوزه های مختلف کاربردهای مختلف دارند.

  • یکی از اشکال پارافین مایع، نسخه به شدت پالایش شده نفت سفید است که از آن به عنوان سوخت استفاده می شود.
  •  نسخه به شدت پالایش شده نفت و روغن های معدنی است که کاربردهای فراوانی از قبیل کاربرد در ساخت لوازم آرایشی و دارویی است.
پارافین مایع به عنوان یک سوخت

یکی از اصلی ترین مصارف پارافین مایع به عنوان سوخت است. پارافین مایع شکل بسیار پالایش و تقطیرشده نفت سفید می باشد که میتوانیم از آن به عنوان سوخت چراغها و سایر دستگاه ها استفاده کنیم. این سوخت به هنگام سوختن دود یا بویی تولید نمی کند و همین امر مهم سبب می شود تا سوخت بسیار مطبوع تر و جذاب تری از نفت سفید پالایش نشده باشد.

مصارف صنعتی به خصوص استفاده در صنعت منسوجات

در کارگاه ها و امور صنعتی از پارافین مایع معمولا به عنوان چربکننده استفاده می کنند؛ می توان از آن برای چرب کردن تیغه هایی که مخصوص بریدن کاغذ هستند استفاده کرد. معمولا جزئی از ترکیبات فیلترهای هوا هستند، به خصوص فیلترهای هوایی که برای کار کردن زیر آب ساخته شده اند. همچنین می توانیم از پارافین مایع به عنوان مایع هیدرولیک دستگاه ها و ماشین آلات استفاده کنیم.

استفاده پارافین مایع در صنعت منسوجات و پارچه بافی اغلب در روغن کاری و چرب کنندگی خلاصه می شود. پارافین مایع از ترکیبات روغنی مورد استفاده برای بافندگی و نخ ریسی است. برای روغن کاری ماشین های بافندگی و چرخ های خیاطی نیز معمولا از پارافین مایع استفاده می کنند.

مصارف دارویی و کاربرد در لوازم آرایشی

پارافین مایع مصارف دارویی فراوانی دارد چون پارافین مایع از سیستم گوارشی بدن انسان بدون جذب شدن می گذرد و می شود از آن به عنوان مسهلی که میزان آب خروجی بدن انسان را محدود می کند و یبوست را تسهیل می کند استفاده کرد. پارافین مایع در مراحل ساخت پنیسیلین هم کاربرد دارد و گاها از آن به عنوان چرب کننده چشم استفاده می شود.
صنعت لوازم آرایشی هم استفاده زیادی از پارافین مایع دارد. این ماده در ساخت بسیاری از لوازم آرایشی مثل کرم ها و … استفاده می شود. از پارافین مایع مستقیما به عنوان لوسیون مرطوب کننده پوست های خشک هم استفاده می شود.